Petra Pokorná zeptal se před 5 roky

Dobrý den,
prosím o jakoukoliv radu,jestli máme ještě šanci zvrátit toto rozhodnutí,nebo se ještě obrátit na nějaký jiný úřad?

Chceme s manželem rozšířit živnost o masáže na masážním křesle MD-A850. Toto křeslo provádí masáž dle plně automatických programů,aniž bychom se zákazníků dotýkali.Není to vedené jako zdravotnická pomůcka.
Živnostenský úřad nám po konzultaci s krajským ŽÚ zdělil,že na tuto činnost potřebujeme akreditovaný 
masérský kurs s dohledem další osoby(lékaře nebo rehabilitačního pracovníka).Konzultovala jsem to s ŽÚ v našem městě,že se to bude řešit zda se nám dá na křeslo volná nebo vázaná živnost.Ze ŽÚ si křeslo byli obhlédnout,odmítli bezplatně vyzkoušet,i když jsme jim toto nabízeli,přece jen osobní zkušenost je důležitá…
V obchodních centrech jsou podobná křesla volně přístupná veřejnosti,bez jakéhokoliv dohledu na drobné mince. 
Nechápeme proto,proč k této činnosti musíme mít masérský kurs s akreditací a  dohledem osoby (lékaře nebo rehabilitačního pracovníka)
Děkuji za Vaše vyjádření.
Petra

1 Odpovědi
Jana Sándorová Personál odpověděl před 5 roky
Dobrý den, paní Pokorná,
obávám se, že živnostenský úřad oprávněně požaduje akreditovaný rekvalifikační kurz. Podstata živnosti neřeší, zda-li masáže provádíte vlastníma rukama nebo za pomoci pomůcek, kdy vykonáváte pouze provoz těchto prostředků. Jako provozovatel byste měla mít odbornou způsobilost k masérským technikám, přestože je za vás vykoná přístroj, případně si najít odpovědného zástupce, př. masérku v okolí, která by Vaši činnost byla ochotna zaštítit. Ostatně myslím, že i ve Vašem zájmu je mít odbornou způsobilost, vědět více o masérských technikách, doplnit činnost přístroje svojí, může dojít na spor se zákazníkem, který se bude odkazovat na to, že má po užití křesla nějaké negativní zdravotní důsledky apod…. Pro posouzení Vašeho záměru můžete požádat jiný živnostenský úřad o jeho stanovisko, zkuste kontaktovat vzdělávací středisko, které dané kurzy provozuje, jaké má s tímto zkušenosti (př. http://www.maserskekurzy.eu), zkuste se ve Vámi zmiňovaném obchodním centru/hotelu optat provozovatele, jak má ošetřeno, že přístroj je tam umístěn… Co se týká samotného přístroje, jsou takové, které dle ministerstva zdravotnictví nesmí provozovat nikdo jiný než zdravotník, a pak jsou ty, které nejsou vedeny jako zdravotnická pomůcka, a lze je provozovat v rámci živnosti (bez dohledu) – toto záleží na typu Vašeho přístroje a schválené dokumentaci….Nedoporučuji se snažit obejít vázanou živnost tak, že křeslo nebude vedeno jako masážní přístroj, ale například jako odpočinkové křeslo. 
Mějte se krásně.
s pozdravem,
Jana Sándorová